Technológia, amelynek csak előnyeit ismerjük, és az nem más, mint a burkolatmarás

Gondolta volna, hogy az aszfaltfúró vagy a légkalapács fülsiketítő zaja és a vele járó kellemetlenség is sok esetben elkerülhető, de nem azzal a módszerrel, hogy az utónkat sem kímélő kátyús utak miatt még az autózás öröméről is letegyünk? Bármily hihetetlen, de utjaink javítására létezik egy sajnos, ma még Magyarországon nem igazán elterjedt és ismert technológia, mely jóval csendesebb, hatékonyabb, és lényegesen gyorsabb megoldást produkál. De akkor vajon miért van az, hogy még mindig felriadhatunk a bontókalapács ijesztő hangjára? Talán azért mert az a kevésbé elterjedt alternatív módszert költségesebb?
Joggal tevődik fel a kérdés, hogy akkor miért nem alkalmazza mindenki burkolatbontáskor a beton- és aszfalt burkolat marás módszerét, ha minden szempontból kedvezőbb? Sőt ha mindent számba veszünk ez az eljárási mód még olcsóbb is lehet, főleg nagyobb munkák esetében, mint a hagyományosnak mondható és eddig bevett módszerként alkalmazott aszfaltbontási eljárás. És akkor a költséghatékonyságnál még azt a tényezőt nem is vettük számba, hogy a kibontott anyagot újra lehet hasznosítani. Ezek elgondolkodtató tények ugye?
Nézzük meg ezt a módszert egy kicsit tüzetesebben, mik a benne rejlő lehetőségek?
A felület marása, legyen az beton –és aszfaltburkolat során keletkező „hulladék”, mely nem más, mint apró szemcseméretű zúzalék, melyet mindenféle átválogatási, vagy módosítási procedúra nélkül újra fel lehet használni. Azt gondolom, hogy már ez miatt a tény miatt is óriási előnyt élvezhet ez az eljárás.
Lássuk a technológia legfontosabb fajtáit:
– Mélymarás: Ezt az eljárást előszeretettel használjuk, burkoltok marásához, mégpedig azért, mert ennek a módszernek az alkalmazásával a teljes eltávolítandó útburkolatrész, akár egy menetben is megtörténhet. Ezt a módszert alkalmazzák sok esetben a közműcsatornák kiszabadítására, melynek segítségével a meghibásodott részhez könnyedén hozzáfér a markoló, vagy ásógép. Gépeink 100-220 cm széles sávban képesek marni. Ebben az esetben is lényegesen kedvezőbbek a költségszámítások, mint a bontókalapácsos burkolatbontás esetében.
– Profilmarás: ezt az eljárást leginkább útfelújításoknál használják. Ennek a marási módszernek nagy előnye, hogy precízen be lehet állítani, hogy a marógép milyen mélységben marja a felületet, éppen ezért ebben az esetben csak az úgynevezett elöregedett rész távolítása történik csak meg és ezáltal ténylegesen olyan vastagságú réteget kell újból felvinni amennyi valóban szükséges. Ez az eljárás alkalmas még oldalesések beállítására is, mivel ez egy finomabb marási mód, ennek kivitelezése úgy történik, hogy ha az út burkolatcseréje szükségessé vált, akkor vastagabb réteg marása történik meg a megfelelő dőlésszög beállítása révén.
– Finommarás, vagy csiszoló marás: ezt a módszert úgymond finomhangolásnak is nevezzük, mivel nagyon finom felületi korrekciókra is alkalmas. Használható még felületi egyenlőtlenségek, – ha netalántán túl sima, vagy túl érdes a felület – korrekciójára is, minek köszönhetően minőségileg javul az útburkolat felülete. Annak érdekében, hogy az eredmény minél simább felület legyen, a gépen lévő marótüskék távolságát a szokásoshoz képest a felére kell venni.
Bízom benne, hogy sikerült meggyőznöm Önöket, hogy miért is eredményesebb a burkolatmarás módszere, a hagyományos burkolatbontási eljárásokkal szemben, és remélhetőleg minden kétségük feledésbe merült az eljárás költségeivel szemben is, hisz ha minden tényezőt figyelembe veszünk, egyértelművé válik, hogy a burkolatmarás lényegesen költséghatékonyabb burkolatbontási technológia!